Městská sportovní hala v Lounech se v sobotu 19. 11. stala dějištěm velkého sportovního svátku. Lounští veslaři připravili již XXII. Ročník veřejného halového triatlonu, zřejmě nejmasovější lounské sportovní akce.
Myšlenka závodu se zrodila v roce 1995 a vyjadřovala odvěký sen lounského veslařského klubu o pořádání vlastních závodů. Řeka Ohře je v Lounech sice nádherná, ovšem pro veslování dosti nevhodná. Je paradoxem a malým zázrakem, že zde již v roce 1883 vznikl čtvrtý nejstarší český veslařský klub, Veslařský klub Ohře Louny, a že se zde tedy již 133 let prohánějí závodníci na trénincích a přípravě na závody v celé České republice i zahraničí.
A vůbec ne špatně. Lounská síň slávy, v našem případě je umístěna před klubovnou klubu, a proto je nazývána „předsíň slávy“ je zaplněna úctyhodnou přehlídkou diplomů z evropských i světových šampionátů.
Co tedy dělat? Veslovat se tu dá jen velmi těžko a pořádat závody na vodě už vůbec ne.
Dlouhá léta si klub plnil svoji touhu po vlastním sportovním podniku pořádáním Jarních běhů veslařů, ale to ještě nebylo to pravé.
Před dvaadvaceti lety vstoupila do hry razantně technologická revoluce. Původní, dosti primitivní veslařské, cyklistické a běžecké trenažery dostaly počítače a nové technologie, a najednou se na nich mohlo závodit.
Začínalo se tehdy skromně a opatrně. V sále Barokního špitálu s veslařským, cyklistickým a běžeckým trenažerem, počet závodníků kolem dvaceti.
A jak to vypadalo tuto sobotu?
Sportovní hala v Lounech, plná závodníků a fanoušků, 16 veslařských a 16cyklistických trenažerů, živá běžecká dráha plná napínavých soubojů atraktivní vizualizace závodu na velkoplošnou obrazovku. Závodí se od rána do večera.
Ale hlavně! 498 závodníků, převážně mládežnických kategorií, z Čech, Moravy i Německa. A zájem rok od roku vzrůstá.
S rostoucím významem závodu postupně přišli i sponzoři a pomohli rozvoji tohoto jedinečného podniku. Ústecký kraj, Město Louny, ČEZ a.s, a LN Servis. Těm všem patří velký dík za vznik a rozvoj tohoto výjimečnému fenoménu.
V sobotu 19. Listopadu v 9:00 se tedy vydali závodníci podvaadvacáté na náročnou trať. 2 kilometry na kole, 840 metrů běhu a závěrečný kilometr za veslem prověřil sílu a schopnosti každého až na dno.
Na start se tentokrát postavilo celkem 498 závodníků. Od mladších žáků a elévů až po kategorii Masters, tedy dříve narozených sportovců. Pořadatele každoročně těší zejména nárůst počtu účastníků v mládežnických kategoriích.
I když se ambice lounského klubu soustřeďuje hlavně na bezchybné uspořádání závodu, dokázali se lounští prosadit i sportovně. Za zmínku stojí vítězství Hany Lavičkové a osmé místo Ivany Kaškové
v juniorkách, zlato a bronz Jana Leška a Petra Bláhy v juniorech, i bronz Martina Laciny v kategorii mužů.
Úspěšný XXII. ročník Veřejného halového triatlonu je tedy za námi, a začínáme připravovat ročník příští.
Jaromír Vorel
Předseda VKO Louny